Ученици, осмог разреда полажу пробни завршни испит  у школи 2. јуна. У понедељак, 1. јуна  ученици добијају тестове из српског/матерњег језика и комбиновани тест у школи и решавају их код куће, а 2. јуна доносе те тестове у школу, док  у школи решавају тест из математике. На пробном завршном испиту, ученици и наставници, практично пролазе кроз утврђене процедуре у полагању завршног испита, с обзиром на то да је пробни завршни верна симулација завршног испита (време доласка, потребни прибор, поступање и правила пре, у време и након завршног испита, организација простора и рада, улоге одељењског старешине, дежурних наставника, супервизора и друго).

Ученици осмог разреда од 27. априла 2020. године, имају могућност да преко сајта www.mojaucionica.gov.rs, преко којег су и реализовали тест за самопроцену знања, могу преузети тестове и решења са претходних завршних испита којe су решавале генерације малих матураната у периоду од 2011. до 2019. године.

Од 25. маја 2020. године, ученици који су се пријавили за полагање пријемних испита за упис у специјализоване средње школе са посебним способностима за математику, физику, рачунарство и информатику, биологију и хемију, ученике са посебним способностима за филолошке науке, ученике који део наставе остварују на страном језику могу преузети тестове и решења са прошлогодишњег пријемног испита. У периоду од 3. до 15. јуна 2020. на каналу РТС 3, у периоду 13.15-16 часова, биће емитована припремна настава на даљину за ученике осмог разреда. Све наведено представља додатни вид подршке за припрему завршног и пријемног испита за осмаке који се припремају за малу матуру и упис у средњу школу.